122. ROCZNICA URODZIN WŁADYSŁAWA SEBYŁY

6 lutego przypada 122. rocznica urodzin Władysława Sebyły. Z tej okazji, przy obelisku Władysława Sebyły w Kłobucku zebrani mieszkańcy wraz z władzami samorządowymi z udziałem pocztów sztandarowych uczcili pamięć poety i złożyli wiązanki kwiatów.

W imieniu Gminy Kłobuck wiązanki złożyli Burmistrz Kłobucka Jerzy Zakrzewski oraz Sekretarz Sylwia Piątkowska.

O godzinie 16:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Kłobucku odbędzie się uroczyste ogłoszenie wyników XVII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Władysława Sebyły pn.: „Łowco słów, zapomniany i smutny…” a 20 lutego  o godz. 12:00 "Powiem słowo, a świat się otworzy". Nasz dialog z Władysławem Sebyłą – spotkanie z dr Magdaleną Amroziewicz.

Serdecznie zapraszamy !

_____________________________________________________________________________________

Władysław Sebyła urodził się 6 lutego 1902 roku w Kłobucku – poeta, malarz i muzyk. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1925 roku pracował jako urzędnik Pocztowej Kasy Oszczędności. W latach 1927-1928 odbył służbę wojskową. Związał się z grupą literacką „Kwadryga”. W 1927 roku debiutował zbiorem Modlitwa. Wkrótce potem został współpracownikiem Zetu oraz Pionu, a także członkiem komitetu redakcyjnego Znaku. Zajmował się równocześnie krytyką poezji. W Polskim Radiu prowadził audycję o nowościach poetyckich. Kolejne tomiki (Pieśni szczurołapa, 1930; Koncert egzotyczny, 1934; Obrazy myśli, 1938) przynoszą kontynuację kierunku, jaki obrał w debiutanckim tomie: prezentowania pesymistycznej wizji świata, z wykorzystaniem elementów religijnych, symbolicznych i katastroficznych. Żołnierz kampanii wrześniowej, został wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną. Więziony w Starobielsku, został zamordowany przez NKWD strzałem w tył głowy w Piatichatkach pod Charkowem 11 kwietnia 1940 roku.