22 MLN DLA GMINY KŁOBUCK Z ŚRODKÓW UNIJNYCH

Dla Gminy Kłobuck, która należy do Subregiony Północnego otworzyły się nowe możliwości sięgania po środki unijne w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

W tym celu opracowano Strategię Rozwoju Subregionu Północnego Województwa Śląskiego na lata 2021-2027, z perspektywą do 2030 oraz przyjęto listę projektów realizujących jej cele, jako narzędzie do wykorzystania środków unijnych.

Wysokość środków przeznaczonych na dofinansowanie Subregionu w programie Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 wynosi blisko 700 mln zł, a dla Gminy Kłobuck prawie 22 mln zł .

Wśród projektów planowanych do realizacji przez Gminę Kłobuck, których większość planowana jest do realizacji w pierwszym półroczu tego roku są m.in.:

-       termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w Gminie Kłobuck - budynku MOK i Przedszkola Gminnego Nr 4 w Kłobucku;

-       budowa centrum przesiadkowego/węzłów przesiadkowych na terenie Gminy Kłobuck;

-       modernizacja i doposażenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku;

-       modernizacja zbiornika retencyjno-rekreacyjnego „Zakrzew” w Kłobucku;

-       budowa zintegrowanego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Gminie Kłobuck;

-       odnawialne źródła energii dla mieszkańców Gminy Kłobuck (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyny energii, biomasa).

Ponadto Gmina Kłobuck jest również partnerem w projekcie zintegrowanym dot. budowy trasy rowerowej nr 609 na obszarze Subregionu Północnego, o długości całej trasy wynoszącej ponad 85 km, a na terenie Gminy Kłobuck - ponad 8 km.

Nowe możliwości otwierają się dla gminy również z Klastra Energii Powiatu Kłobuckiego, w ramach którego przygotowywany jest wspólny wniosek o dofinansowanie inwestycji z zakresu OZE (fotowoltaika, magazyny energii i pompy ciepła) dla mieszkańców oraz budynków użyteczności publicznej.