Nabór do prowadzonych przez Gminę przedszkoli i oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2024/2025

Kontynuacja wychowania przedszkolnego:

Rodzice (prawni opiekunowie) dziecka, które aktualnie korzysta z usług publicznego przedszkola lub oddziału przedszkolnego zorganizowanego w szkole składają na kolejny rok szkolny Deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu lub oddziale przedszkolnym w terminie od 1 lutego do 21 lutego 2024 roku. Dzieci te mają ustawowo zagwarantowane miejsce i tym samym nie mogą brać udziału w rekrutacji.

Rekrutacja i kryteria naboru:

Prowadzone przez Gminę Kłobuck przedszkola oraz szkoły z oddziałami przedszkolnymi udostępniają informację o swojej ofercie w zakresie wychowania przedszkolnego.

Postępowanie rekrutacyjne na wolne miejsca w przedszkolu lub oddziale przedszkolnym prowadzi się na wniosek rodziców/prawnych opiekunów dziecka.

Rodzice dziecka zobowiązanego do rocznego przygotowania przedszkolnego (6-latek) lub mającego prawo do wychowania przedszkolnego (dziecko w wieku od 3 do 5 lat), niekorzystającego z możliwości kontynuacji wychowania przedszkolnego, w ramach rekrutacji składają tylko jeden wniosek do przedszkola lub szkoły z oddziałem przedszkolnym pierwszego wyboru. We wniosku złożonym do przedszkola pierwszego wyboru można wpisać placówkę drugiego lub trzeciego wyboru.

Do publicznego przedszkola i oddziału przedszkolnego w szkole przyjmuje się kandydatów zamieszkałych na obszarze Gminy Kłobuck.

W przypadku większej liczby kandydatów niż liczba wolnych miejsc w publicznym przedszkolu lub oddziale przedszkolnym, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego uwzględnia się kryteria określone w art. 131 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 900 z późn.zm.).

• W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli po zakończeniu tego etapu dane publiczne przedszkole nadal dysponuje wolnymi miejscami uwzględnia się kryteria określone przez organ prowadzący. Kryteria te to:
  1. kandydat, którego rodzice/opiekunowie prawni oboje pracują lub studiują/uczą się w trybie dziennym oraz samotna matka lub samotny ojciec, którzy studiują/uczą się w trybie dziennym, wartość – 10 punktów,
  2. rodzeństwo kandydata uczęszcza do tego przedszkola, wartość – 8 punktów,
  3. kandydat ma opinię z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, wartość – 6 punktów,
  4. rodzina jest pod opieką Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, wartość – 4 punkty,
  5. przedszkole znajduje się w obwodzie szkoły podstawowej, do której będzie uczęszczał kandydat, wartość – 2 punkty.

Wypełnienie wniosku zgodnego z obowiązującym wzorem:
  • wpisać nazwę przedszkola/szkoły z oddziałem przedszkolnym (placówka pierwszego wyboru),
  • wpisać dane osobowe dziecka i rodziców/prawnych opiekunów,
  • wpisać nazwy placówek wychowania przedszkolnego drugiego lub trzeciego wyboru (jeżeli wnioskodawca zamierza skorzystać z prawa wskazania dodatkowych dwóch placówek),
  • zaznaczyć kryteria, które dziecko spełnia,
  • złożyć w placówce wychowania przedszkolnego pierwszego wyboru wniosek wraz z ewentualnymi załącznikami (oświadczeniami) potwierdzającymi wskazane kryteria.

Ważne terminy dotyczące zapisów do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkole:

Zgłoszenie o przyjęcie dziecka do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole od 01.03.2024 r. do 31.03.2024 r.
    Postępowanie rekrutacyjne na wolne miejsca w przedszkolu lub oddziale przedszkolnym od 01.03.2024 r. do 31.03.2024 r.
    Ogłoszenie listy kandydatów zakwalifikowanych
    i niezakwalifikowanych
    10.04.2024 r.
    Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia
    w postaci pisemnego oświadczenia

od 11.04.2024 r. do 18.04.2024 r.

Ogłoszenie listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych
    do przedszkola
    19.04.2024 r.
    Termin postępowania uzupełniającego od 07.06.2024 r. do 17.06.2024 r.

Szczegółowe informacje na temat postępowania rekrutacyjnego uzyskają Państwo w każdej placówce wychowania przedszkolnego.

Dokumenty do pobrania:
  1. Wniosek o przyjęcie do przedszkola z oświadczeniami.
  2. Szczegółowe zasady rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2024/2025.
  3. Uchwała Nr 302/XXXI/2017 Rady Miejskiej w Kłobucku z dnia 16 maja 2017 r. określenia kryteriów wraz z przyznaną liczbą punktów branych pod uwagę na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych dla których organem prowadzącym jest Gmina Kłobuck oraz określenia dokumentów niezbędnych do ich potwierdzenia.