Pamiętamy - Nie umiera ten, kto żyje w naszych sercach i pamięci...

Gwarantem istnienia narodu jest pamięć o jego przeszłości i jego bohaterach - w myśl tych słów w 84. rocznicę śmierci Władysława Sebyły Burmistrz Kłobucka Jerzy Zakrzewski wraz z Sekretarz Sylwią Piątkowską oddali hołd poecie Władysławowi Sebyle, który został rozstrzelany 11.04.1940 roku przez funkcjonariuszy NKWD w Charkowie.

Władysław Sebyła (ur. 6 lutego 1902 roku w Kłobucku, zm. 11 kwietnia 1940 roku ) – poeta, malarz i muzyk. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1925 roku pracował jako urzędnik Pocztowej Kasy Oszczędności. W latach 1927-1928 odbył służbę wojskową. Związał się z grupą literacką „Kwadryga” (był redaktorem pisma o tej samej nazwie do 1931 roku). W 1927 roku debiutował zbiorem Modlitwa. Na początku lat 30. odbył podróż do Włoch i Francji (otrzymał stypendium Funduszu Kultury Narodowej). Wkrótce potem został współpracownikiem Zetu oraz Pionu, a także członkiem komitetu redakcyjnego Znaku. Zajmował się równocześnie krytyką poezji. W Polskim Radiu prowadził audycję o nowościach poetyckich. Kolejne tomiki (Pieśni szczurołapa, 1930; Koncert egzotyczny, 1934; Obrazy myśli, 1938) przynoszą kontynuację kierunku, jaki obrał w debiutanckim tomie: prezentowania pesymistycznej wizji świata, z wykorzystaniem elementów religijnych, symbolicznych i katastroficznych. Żołnierz kampanii wrześniowej, został wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną. Więziony w Starobielsku, został zamordowany przez NKWD strzałem w tył głowy w Piatichatkach pod Charkowem 11 kwietnia 1940 roku.

Galeria

informacja o cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.